Güçlü Hayaller Kütüphanesi

23 Aralık 2020 Pazartesi 1931 kez okundu

Dezavantajlı bölgedeki çocukların hayallerini güçlendirmek için sürdürülebilir kalkınma hedefi olan "Nitelikli Eğitim" doğrultusunda Güçlü Hayaller Kütüphanesi kurduk. Çocuklar için eğlenceli meslek tanıtımları düzenleyebileceğimiz bu alanı oluştururken duvarlarını kitaplar kaplasın, çocukların en yakın arkadaşı bir kitap kahramanı olsun istedik.

Kütüphanemize girerken sizleri kapıda hikayelere yönlendiren bir yön tabelası karşılıyor. Robin Hood'a giden okun hemen altında Güçlü İyilik yazıyor. Çünkü inanıyoruz ki bir gün orada hayalleri için çalışan minik bir yürek yarın güçlü bir yürek olup iyilikle insanlara dokunmak isteyecektir. O zaman gideceği yönü unutmasın. Hemen sonrasında ilkokul düzeyine uygun kitaplarımızı ve kırtasiye malzemelerimizin yer aldığı kitaplıklarımız yer alıyor. Bu kitaplıklarım 2 tanesi ise zeka oyunları ile doldurduk. Pencerenin hemen önüne zeka oyunlarının oynanması için oyun masası ve armut koltuklar koyduk. Zeka oyunları bölümü o kadar rahat ve eğlenceli ki itiraf edelim açılış öncesinde biraz kendimiz de orada vakit geçirmedik değil :) Çalışma masalarını ekledikten sonra geriye duvarları hayallerle süslenmek kalmıştı. Kitap kavramaları ve illüstrasyonlar ile çizimlerini yaptığımız duvarlarımızın birini hayal duvarına dönüştürdük. Özel bir malzeme ile sihirli duvarımız hem yazılabiliyor hem silinebiliyor. Diledik ki çocuklar hayal ettiklerini sınırları olmadan resmedebilsinler. Tabi umuyoruz ki bunu evde denemezler :) Minik yüreklerin yanında ayakları da üşümesin diye zeminini halefliks ile kapladığımız kütüphanemizin hazırlık aşaması böylece tamamlanmış oldu.

Büyük gün gelmişti! 2 Mayıs 2019 tarihinde açılış töreni için Erzurum'un Pasinler ilçesindeki 15 Temmuz Milli İrade ilköğretim okulundaydık. "Bir kitap kahramanı da sen ol!" diyerek yola çıkmış Güçlü İyilik gönüllüleri olarak kitap kahramanlarının kostümlerine bürünmüştük. Biz de o gün öğrendik ki aslında Robin Hood bir çocuğun kalbini çalabilir, Nasrettin hoca bir çocuk için elektro dans yapabilirmiş.   Rapunzel'in saçlarının uzunluğu kadar uzun oyun kuyrukları oluşabilirmiş.

Güçlü Hayaller Kütüphanesinde çocukların hayallerini güçlendirmek için üniversite öğrencileri ile beraber eğlenceli demo meslek eğitimleri düzenlenmeye başlanacak ve hayal bankası uygulamasına geçilecek. Hayal sponsorumuz olan bütün kitap kahramanı güçlü yüreklere Güçlü İyilik Ailesi olarak teşekkür ederiz.